Montujemy pompy ciepła firmy Mitsubishi i Panasonic. To uznane i globalne marki, które na pierwszym miejscu stawiają na bezawaryjność i wydajność.
Oferujemy indywidualne podejście
Dużo uwagi poświęcamy obsłudze posprzedażowej
Montujemy lokalnie, jesteśmy blisko Ciebie
Działanie
Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z powietrza, spręża je i przesyła do budynku. Energia elektryczna zużywana jest tylko przez sprężarkę i pompki obiegowe. Dzięki temu z jednego kilowata energii elektrycznej uzyskuje się średnio trzy kilowaty energii cieplnej. Każde inne rozwiązanie, maty grzewcze, promienniki podczerwieni, grzejniki elektryczne itp uzyskują z jednego kilowata energii elektrycznej jeden kilowat energii cieplnej. Zależność ta opisywana jest przez branżę jako COP. Im wyższe tym wydajniejsze = tańsze ogrzewanie. Obecne, nowoczesne pompy ciepła (Słupsk) potrafią osiągać COP na poziomie 5,5 jednak wynik taki uzyskiwany jest przy np +15st.C. Użytkowników powinno interesować COP przy przeciętnych zimowych temperaturach rejonu, w którym mieszka. Na Pomorzu zimowa aura utrzymuje się przeważnie w przedziale od +5st.C do -5st.C. W tych temperaturach dobre urządzenia mogą pochwalić się COP na poziomie 3 do 3,5.
Koszty ogrzewania pompą ciepła Słupsk - nowoczesne budownictwo.
Roczne zużycie energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej mieści się przeważnie w przedziale od 3 od 6MWh. Przy dzisiejszych cenach energii (1200zł) daje nam to koszt od 3600zł do 7200zł. Wielkość zużycia energii elektrycznej będzie uzależniona od ilości ogrzewanych m2 i jakości ocieplenia budynku. 3 do 6MWh będą zużywały dobrze ocieplone domki jednorodzinne o powierzchni do 200m2. Oczywiście każdy przypadek należy potraktować indywidualnie i osobno wyliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną budynku.
Domy nieocieplone, budowane w starej technologii, posiadające przestarzałą instalację grzejnikową, bez modernizacji, nie nadają się do montażu pomy ciepła. W takim przypadku należy zacząć od wysokiej jakości ocieplenia. Np. 20 centymetrów styropianu grafitowego na ścianach zewnętrznych, 30 centymetrów wełny mineralnej na stropie. wymiany okien itp.
Jeżeli dotychczasowe źródło ciepła, piec gazowy, na ekogroszek, pelet itp, podawało na kaloryfery wodę o temperaturze do 60st.C to można wstępnie założyć że pompa ciepła (Słupsk) zda egzamin. Jeżeli natomiast instalacja grzejnikowa wymaga wyższych temperatur to będzie wymagana jej modernizacja. Najważniejsza jest wielkość powierzchni oddawania ciepła dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy zwiększyć powierzchnię kaloryferów. Im większa tym lepiej. Pompa ciepła (Słupsk) jest znacznie wydajniejsza ogrzewając budynek temperaturą wody w układzie 35 st.C niż na przykład 60 st.C. Obniżenie temperatury zasilania kaloryferów o 1 st.C powoduje zwiększenie COP o 2%. Im większa powierzchnia kaloryferów tym niższa temperatura wody w układzie i tym niższe koszty ogrzania domu.
Gęsto, co 10 cm, ułożone rurki fi 18 mm w ogrzewaniu podłogowym dają możliwość ogrzania pomieszczenia możliwie najniższą temperaturą wody co przekłada się na najniższe koszty.
Pompa ciepła Słupsk - gruntowa czy powietrzna?
Gruntowa pompa ciepła (Słupsk) to rozwiązanie najtańsze w eksploatacji. Pobiera ona ciepło z głębokości około 100 m gdzie temperatura, nawet w zimę, jest na poziomie około 12 st.C. Technicznie jest to rozwiązanie najlepsze ale również najdroższe. Koszty odwiertu to dodatkowe około 30 000zł. Zamiast odwiertów na działce można ułożyć poziomy wymiennik, na głębokości około 1,5 m. Wiąże się to z niższymi kosztami jednak powierzchnia działki potrzebnej do takiej instalacji to kilkaset m2. Należy o nią dbać, regenerować aby chłonęła wodę co jest potrzebne do skutecznej wymiany ciepła. Nie można na niej stawiać żadnych zabudowań. Dość często zdarza się, że brak uwagi doprowadza do częściowego wyjałowienia się tej części działki. Ziemia staje się bardzo twarda co utrudnia przenikanie wody, a co za tym idzie wydajność pompy ciepła (Słupsk) spada.
Powietrzne pompy ciepła (Słupsk) to rozwiązanie najtańsze ponieważ nie trzeba robić dodatkowych odwiertów czy rozkopywać działki pod ułożenie rur wymiennika. W tym przypadku nie ma zagrożenia wyjałowienia się źródła ciepła - powietrza. W porównaniu z gruntowymi pompami ciepła (Słupsk) ma ona trudniejsze zadanie ponieważ musi odzyskiwać ciepło z powietrza, które czasami ma temperaturę -20st.C. Są to jednak sytuacje coraz rzadsze. Cieplejsze zimy plus nowe, coraz bardziej ekologiczne, czynniki (R32, R290) pozwalają systematycznie poprawiać COP przez co różnica między gruntowymi, a powietrznymi pompami ciepła (Słupsk) jest coraz mniejsza. 9 na 10 instalowanych urządzeń w Polsce to wersje powietrzne.
Monoblok czy split?
Monoblok cechy:
Cały układ F-gazowy zamknięty jest w jednym urządzeniu na zewnątrz
Konieczność zabezpieczenia jednostki zewnętrznej przed zamarzaniem - przepływa przez nią woda
Instalacja zajmuje mniej miejsca w budynku
Split cechy:
Jednostka zewnętrzna połączona jest z jednostką wewnętrzną rurkami miedzianymi, w których płynie czynnik chłodniczy
Nie trzeba zabezpieczać jednostki zewnętrznej przed zamarzaniem
Instalacja zajmuje więcej miejsca w budynku
Monoblok czy split, co wybrać?
Jednostkę monoblok należy zabezpieczyć przed zamarzaniem. Przepływa przez nią woda. Dopóki pompa ciepła (Słupsk) działa, instalacja jest bezpieczna. Sytuacja zmienia się w przypadku braku prądu. Urządzenie nie podgrzewa wody i nie działają pompki obiegowe. Jeżeli na zewnątrz temperatura jest poniżej 0 st.C to po kilkunastu godzinach woda w układzie może zamarznąć co doprowadzi do awarii. W celu uniknięcia takiej sytuacji stosuje się zawory antyzamrożeniowe, napełnia instalację glikolem lub stosuje wymiennik glikol - woda.
Pompa ciepła Słupsk - zawory antyzamorożeniowe to najbardziej wydajne rozwiązanie jednak jednocześnie najbardziej awaryjne. Zdarza się, że z zawór, bez powodu, zrzuci wodę z całego układu (kaloryferów lub podłogówki).
Aby nie stosować zaworów antyzamrożeniowych można wypełnić cały układ roztworem glikolu jednak instalacja musi być zbudowana "pod glikol" (odpowiednie uszczeliki itd) inaczej może nastąpić rozszczelnienie układu.
Kolejnym rozwiązaniem jest wymiennik glikol - woda. Glikol mniej wydajnie przekazuje ciepło niż woda. Obniża wydajność układu o kilka procent. Dodatkowo jego uzupełnianie nie jest już takie proste jak w przypadku wody. Kolejne kilka procent strat wygeneruje sam wymiennik płytowy. To rozwiązanie choć najbezpieczniejsze jest również najmniej wydajne. Straty mogą wynieść do 10%.
Wersji split nie zabezpiecza się przed zamarzaniem.
Wydajność czy moc w obu przypadkach są porównywalne, różnice są tylko w "transporcie" ciepła do budynku.
Dużo uwagi poświęcamy obsłudze posprzedażowej
Umów się z nami na bezpłatne spotkanie. Przeanalizujemy Twoje potrzeby, możliwości techniczne i przedstawimy Ci ofertę.
Telefon
+48 502 777 340
biuro@getpv.pl
Godziny pracy
poniedziałek - piątek
od 8:00 do 18:00
Getit D. Kuklis
ul. Jarzębinowa 9/1
Napisz
Zadzwoń