Najtańsze i w większości przypadków najbardziej optymalne.
Zalety:
Wady:
po wyłączeniu zasilania AC (prąd zmienny, "domowy") pozostaje napięcie na przewodach DC (prąd stały, od strony paneli) - od 200V do 800V
Prekursorem tego rozwiązania jest firma Solaredge. Jest to bardzo zaawansowany system oferujący największe bezpieczeństwo i szczegółowy monitoring pracy instalacji. Pozwala na podgląd pracy każdego modułu z osobna. Na rynku zaczynają pojawiać się podobne rozwiązania konkurencji, między innymi firmy Huawei.
Zalety:
Najlepsza praca w przypadku zacienień
Każdy panel osiąga swoją maksymalną sprawność
Największe bezpieczeństwo - po wyłączeniu zasilania z sieci AC napięcie na przewodach DC spada do 1V na panel
Falownik można zamontować w pomieszczeniu np. w garażu lub piwnicy co stwarza bardzo dobre warunki pracy
Łatwy serwis lub wymiana w przypadku awarii
Wysoka sprawność - ok 97,5% - niższa o około 1% od falowników centralnych. Optymalizatory mają swój, dodatkowy - 1%, koszt pracy. Różnica ta niweluje się poprzez "wyciąganie" z każdego panelu jego maksymalnej mocy.
Możliwość pełnego zabezpieczenia przepięciowego T1 i T2
Gwarancja na optymalizatory - 25 lat
Wady:
Wyższa cena o około 500zł za 1 kW
Utrudniona wymiana optymalizatorów - konieczność demontażu wybranego modułu fotowoltaicznego
Praca optymalizatora w trudnych warunkach od -30 do +65 stopni C - panele nagrzewają się do +70 stopni C
Najmłodsze rozwiązanie oferujące bardzo dużą elastyczność i uniwersalność.
Zalety:
Bardzo dobra praca w przypadku zacienień
Każdy panel osiąga swoją maksymalną sprawność
Najłatwiejsza rozbudowa instalacji
Wady:
Najniższa sprawność - 96,5%
Utrudniona wymiana - konieczność demontażu wybranego modułu fotowoltaicznego
Praca w trudnych warunkach od -30 do +65 stopni C - panele nagrzewają się do +70 stopni C
Zabezpieczenie przepięciowe DC T2 - brak możliwości zabezpieczenia przepięciowego DC T1
Jeżeli posiadasz dach skierowany na południe lub wschód - zachód o jednolitej, prostej konstrukcji i nie występują zacienienia powinieneś wybrać falownik centralny bez optymalizatorów. Efekt końcowy będzie dokładnie taki sam jak w przypadku systemu Solaredge. Stracisz tylko możliwość podglądu pracy pojedynczych paneli i utrudnisz sobie nieco możliwość rozbudowy. Moc, którą zyskasz na zaletach optymalizatorów, stracisz na ich zasilenie. Rozstrzygającym ten dylemat może być argument w postaci wyższej, o około 2000zł, ceny w przypadku instalacji 4kW.
Jeżeli na Twoim dachu pojawia się cień lub występuje kilka płaszczyzn o zróżnicowanym nachyleniu powinieneś wybrać system oparty na optymalizatorach lub mikroinwerterach. W sytuacji kiedy masz dwie płaszczyzny bez cienia ale o różnym nachyleniu lub kierunku i są one na tyle duże by zmieścić odpowiednio dużo, powyżej 7 szt, paneli możesz zastosować falownik centralny bez optymalizatorów mocy.
Jak wskazują europejskie pomiary na Pomorzu mamy bardzo dobre nasłonecznienie, które w połączeniu z niższą średnią temperaturą powietrza, powoduje że nasz region jest jednym z najlepszych w Polsce do uzysku energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych.
Niska temperatura powietrza powoduje lepsze chłodzenie paneli co wpływa na ich większą wydajność.
Cień padający na panele fotowoltaiczne powoduje poważne straty w wytwarzanej mocy. Częściowo zakryty panel generuje mniejszą moc jednak oprócz tego wpływa na wszystkie pozostałe panele obniżając ich wydajność do poziomu, którą sam generuje. Oznacza to, że jeżeli moc jednego panelu spadła o 50% to moc wszystkich paneli połączonych w szeregu również spadnie o 50%. Jeżeli jeden zacieniony panel 300 wat zostanie częściowo zakryty co spowoduje spadek jego mocy do np: 150 wat to przykładowe 10 pozostałych paneli zamiast 10 x 300W = 3000W wygeneruje 10 x 150W = 1500W. W takich sytuacjach stosuje się diody bocznikujące, mikroinwertery lub optymalizatory.
Panele monokrystaliczne są najbardziej wydajne (około 20%).
Tańsze, polikrystaliczne mogą pochwalić się wydajnością około 18%.
Panele monokrystaliczne zdominowały obecny rynek.
To definicja klienta zakładu energetycznego, który posiada mikroinstalację fotowoltaiczną (do 50 kW) ON GRID (podłączoną do sieci energetycznej) i rozliczającego się za pomocą dwukierunkowego licznika energii.
do 12 lat gwarancji na falowniki z możliwością przedłużenia
Gwarancja GETIT:
5 lat gwarancji na montaż
Moc docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego jest tysiące razy większa niż światowe zużycie energii. Jedna farma o fotowoltaiczna o powierzchni około 400 km na 400 km czyli 160 000 kilometrów jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na całe ziemskie zużycie energii elektrycznej.
W miesiącach letnich generator fotowoltaiczny produkuje kilkukrotnie więcej energii niż w okresie zimowym. Dzięki obecnym przepisom 80% nadmiaru wyprodukowanego latem możemy odebrać zimą.
Należy precyzyjnie dobrać dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Zbyt duża sprawi, że nadmiar energii elektrycznej po upływie roku rozliczeniowego będzie się kasował, zbyt mała spowoduje konieczność dopłacania do rachunków. Jeżeli nie wiemy jakie będzie nasze roczne zużycie, ponieważ przeprowadzamy się z mieszkania do domu, dokładamy płytę indukcyjną lub zasobnik ciepłej wody, można zainstalować nieco większy falownik w stosunku do sumarycznej mocy paneli fotowoltaicznych.
Przeciętna rodzina potrzebuje około 4,5kW. Do takiej mocy modułów należy zastosować falownik 4kW. Chcąc mieć możliwość relatywnie taniej rozbudowy można zastosować jednostkę o mocy 6kW, która będzie dobrze współpracować z niższą mocą paneli, a jednocześnie pozwoli, w przyszłości, powiększyć instalację do 6,7kW. Większy falownik może spowodować nieco niższą sprawność (do 1%) całej instalacji, jednak jej rozbudowa to jedynie koszt dołożenia konstrukcji i paneli. W przypadku zastosowania urządzenia o mocy 4kW rozbudowa nie będzie możliwa. Jedyne wyście to założenie drugiej instalacji z kolejnym falownikiem, z nowymi przewodami solarnymi i ochronnikami przepięciowymi. Wspólne może pozostać tylko uziemienie.
Rozwiązanie z większym falownikiem ma również swoje ograniczenia, o których należy pamiętać na etapie planowania. Dokładane panele fotowoltaiczne powinny być takie same jak już założone. Jeżeli założymy inne to, pomijając względy estetyczne, może to spowodować obniżenie ogólnej sprawności instalacji. Aby tego uniknąć instalator powinien zastosować panele o jak najbardziej zbliżonej charakterystyce prądowo - napięciowej i mocy równej lub nieco wyższej niż obecne.
Należy więc inwestować w nowe modele paneli fotowoltaicznych aby mieć względną gwarancję, że będą one produkowane jeszcze przez rok lub dwa abyśmy mieli czas na weryfikację zużycia energii i ewentualną rozbudowę. Dokładane moduły mogą być również zainstalowane jako drugi szereg, na drugim mppt falownika. W takiej sytuacji nie musimy już zwracać uwagi na producenta i charakterystyki prądowo - napięciowe. Jedyny warunek to ilość. Należy osiągnąć minimalne napięcie pracy falownika czyli w granicach 200V przy urządzeniach trójfazowych. Jeden moduł 340Wp to około 33V, czyli najkrótszy akceptowalny łańcuch to 7 sztuk.
System Solaredge z optymalizatorami mocy pozwala na rozbudowę o niemal dowolne moduły fotowoltaiczne. Optymalizatory niwelują wszelkie różnice prądowo - napięciowe dopasowując je do wymaganej charakterystyki falownika. Ograniczenia w doborze dokładanych modułów fotowoltaicznych są niewielkie i nie powinno to stanowić wyzwania nawet po 10 latach. Jedyny warunek to odpowiednio większa moc falownika.
Falowniki centralne - Huawei M1 z optymalizatorami mocy
Zasada rozbudowy jest taka sama jak w przypadku Solaredge z tą różnicą, że przy Huawei M1 możemy dołożyć optymalizatory tylko do dokładanych, różniących się od pozostałych, paneli. Jest to równie dobre i jednocześnie tańsze od Solaredge rozwiązanie.
W przypadku instalacji opartej o mikrofalowniki jedynym ograniczeniem w rozbudowie instalacji fotowoltaicznej jest przekrój przewodu AC poprowadzonego z dachu do przyłącza w tablicy rozdzielczej domu. Wystarczy więc zastosować przewód grubszy niż wymagany dla zakładanej mocy paneli.
Umów się z nami na bezpłatne spotkanie. Przeanalizujemy Twoje potrzeby, możliwości techniczne i przedstawimy Ci ofertę.
Telefon
+48 502 777 340
biuro@getpv.pl
Godziny pracy
poniedziałek - piątek
od 8:00 do 18:00
Getit D. Kuklis
ul. Jarzębinowa 9/1
Napisz
Zadzwoń